Dzień Matki na Wyspie Słodowej. Rozpoczynamy Miesiąc Rodziny!

Na Wyspie Słodowej świętować będziemy Dzień Matki, spędzając czas z całą rodziną. Kilkadziesiąt atrakcji dla dużych i małych, gry planszowe, warsztaty kulinarne, artystyczne i edukacyjne, zajęcia sportowe, pokazy pierwszej pomocy oraz konsultacje i porady specjalistów – to wszystko już w niedzielę 28 maja, od 13.00 do 18.00. Wstęp wolny.

Na warsztaty kulinarne zaproszą mamy wraz z pociechami Ogrody Edukacyjne. W programie m.in. przygotowywanie słodkich i wytrawnych chlebków, pasty ze słonecznika i suszonych pomidorów, pesto, spaghetti z warzyw oraz wegańskiego smalcu. Porozmawiamy także ze znanymi wrocławiankami o ich rodzinach, marzeniach i drogach do sukcesu, a ze specjalistami o: mleku, jego rodzajach, właściwościach, wpływie na zdrowie, nawykach żywieniowych polskich rodzin, przystosowaniu stref publicznych dla karmiących matek, sportach odpowiednich dla matek małych dzieci.

Nic tak nie zbliża jak wspólna zabawa i dawka zdrowej, rodzinnej rywalizacji. Na gotowych
do współzawodnictwa rodziców, dzieci i dziadków czekać będzie stanowisko pełne nowoczesnych gier planszowych, których zasady wytłumaczą doświadczeni animatorzy. Miejska Biblioteka Publiczna zaprosi dzieci na warsztaty plastyczne, literackie i ruchowe. Rodzinnie będzie można też poczytać. Na wszystkich gości Biblioteki Plenerowej czekać będzie zestaw ciekawej literatury. Fundacja EkoRozwoju zaprosi natomiast na warsztaty tworzenia domków dla dzikich owadów.

Instytut Rozwoju Dziecka zaproponuje warsztaty dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz ich rodziców. Warsztaty będą miały na celu umożliwienie dzieciom poznawania świata wszystkimi zmysłami. W czasie zajęć wykorzystane zostaną materiały różnej faktury do stymulacji dotykowej, wzrokowej, a także słuchowej, oraz kreatywne pomoce dydaktyczne, które wprowadzą dzieci i rodziców w świat pełen twórczych działań.

Specjalnie dla rodziców na scenie odbędzie się nauka śpiewu kołysanek w ramach cyku „Pośpiewaj mi Mamo, pośpiewaj mi Tato”, prowadzonego przez Narodowe Forum Muzyki. Na scenie wystąpią także z programem tanecznym dwie grupy podopiecznych Centrum Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży Stowarzyszenia Pomocy „Iskierka”. Zaprosimy również na specjalny pokaz latino dance

Mamy wraz z całą rodziną zachęcimy także do aktywności fizycznej i badań profilaktycznych. Uczestnicy będą mogli nauczyć się masażu Shantala. Specjaliści przeprowadzą konsultacje w zakresie diagnozy wzroku funkcjonalnego, warsztaty logopedyczne dla rodziców i dzieci w wieku 0-18 mies. i 19-24 mies. oraz warsztaty logopedyczne dla dzieci anglojęzycznych. Podczas pikniku można będzie też wziąć udział w pokazowych warsztatach kung-fu.

Zajęcia ruchowe uzupełnią konsultacje dietetyczne oraz badania: pomiar obwodów i składu ciała, BMI, poziomu tkanki tłuszczowej. Porad będą udzielali trenerzy personalni i fizjoterapeuci.

Oprócz zdrowia zadbamy też o urodę, oferując porady dotyczące pielęgnacji cery, dłoni i stóp, a także indywidualny dobór kosmetyków. Będzie można przetestować kosmetyczne nowinki oraz poznać najnowsze trendy w makijażu, jak również dowiedzieć się więcej na temat programu Wellness Life+, czyli kompleksowego podejścia do zdrowia.

Jacht Klub „Oświata” zachęci dzieci i młodzież do sprawdzenia, jak czują się na jachtach OPTYMIST, a także zaprosi chętnych do udziału w licznych konkursach: mała stocznia jachtowa (budowa własnych żaglówek z drewna i papieru), cieśla okrętowy (precyzyjne wbijanie gwoździ), wiązanie węzłów żeglarskich, „Piraci z Karaibów” (konkurs plastyczny).

Ponadto na najmłodszych czekać będą baloniki, bańki mydlane oraz malowanie twarzy, a także tegoroczna nowość – piana party!

Miesiąc Rodziny to nie tylko rozrywka, ale i edukacja. Na Wyspie Słodowej stanie namiotowe miasteczko informacyjne, w którym porad z zakresu profilaktyki zdrowotnej, poradnictwa psychologicznego oraz pomocy socjalnej udzielać będą specjaliści. Zapraszamy również do punktu samobadania piersi oraz po informacje dot. bezpłatnych badań cytologicznych dla kobiet. Konsultacje psychologiczne dla osób z doświadczeniem choroby psychicznej oraz ich rodzin poprowadzą członkowie Fundacji „Opieka i Troska”. Przy stoisku SANEPID-u będzie natomiast można skorzystać z pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu (badanie dedykowane palaczom). Dodatkowo o każdej pełnej godzinie (od godz. 14.00) odbywać się będą pokazy pierwszej pomocy, które poprowadzą ratownicy medyczni firmy Triage. 

Dzień Matki na Wyspie to także okazja do pomocy innym. Wolontariusze Fundacji „Cząstka Ciebie” będą zbierać pieniądze na leczenie i rehabilitację swoich najmłodszych podopiecznych.

Na spragnionych i zgłodniałych uczestników pikniku czekać będą świeżo wyciskane soki owocowe, kawa, gofry i tosty. Goście z różnych stron świata, zaproszeni przez Ogrody Edukacyjne, zaprezentują potrawy ze swoich krajów oraz zagraniczne produkty dostępne we wrocławskich sklepach. Będzie też okazja do skosztowania kaw z różnych kontynentów

Piknik rodzinny na Wyspie Słodowej otworzy wrocławski Miesiąc Rodziny, czyli kumulację wydarzeń dla rodzin, które na przełomie maja i czerwca odbywają się we Wrocławiu. 

 

Organizatorem Miesiąca Rodziny jest Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego we współpracy z partnerami – wrocławskimi firmami, instytucjami, fundacjami i stowarzyszeniami działającymi
na rzecz rodziny. Projekt jest finansowany ze środków gminy Wrocław.

W razie niepogody impreza może zostać odwołana.

Termin: 
28.05.2017 (niedziela), 13.00 do 18.00
Tagi: