Wykłady dla dorosłych oraz zabawy dla dzieci we wrocławskich muzeach

muzuem, wykład, malarstwo, zajęcia dla dzieci
fot. pixabay.com

W najbliższą sobotę, 14 listopada Muzeum Narodowe zaprasza dorosłych i dzieci do spędzenia czasu ze sztuką. W programie znalazło się wiele atrakcji, m.in.: "Pożegnanie wystawy polskiej sztuki współczesnej na poddaszu", spotkanie poświęcone twórczości Bartholomeusa Sprangera oraz wykład na temat baśni braci Grimm. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, jednak na niektóre obowiązują zapisy.

Muzeum Narodowe

Wykład: "Wyrafinowany świat malarski Bartholomeusa Sprangera", godz. 12.00

Cykl: Europa we Wrocławiu. Sławni artyści w kolekcji wrocławskiego Muzeum Narodowego

Prelegent Michał Pieczka przybliży słuchaczom postać wybitnego malarza manierystycznego Bartholomeusa Sprangera oraz omówi główne aspekty jego twórczości. Prowadzący przedstawi również wybitny obraz Sprangera "Chrzest Chrystusa" znajdujący się w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Pożegnanie wystawy "Polska sztuka współczesna na poddaszu"

Jeszcze tylko do końca tego roku można oglądać wystawę "Polska sztuka współczesna" prezentowaną na poddaszu Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Od początku 2016 r. rozpocznie się jej demontaż i przenoszenie pokazywanych tam dzieł sztuki do Pawilonu Czterech Kopuł, gdzie w czerwcu 2016 r. otwarte zostanie Muzeum Sztuki Współczesnej - Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Dzień Wolnej Sztuki - Eugeniusza Minciela i Zdzisława Nitki, godz. 13.00

Idea "Dnia Wolnej Sztuki" polega na spokojnym i nieśpiesznym obcowaniu ze sztuką - od angielskiego "Slow Art Day". Wolontariuszka Joanna Korsan zaprasza do wnikliwego przyjrzenia się dziełom Eugeniusza Minciela i Zdzisława Nitki, eksponowanym na naszym poddaszu. Przybliży zainteresowanym sylwetki artystów i zachęci do własnych przemyśleń na temat ich twórczości.

Ostatni rejs Odyseusza - zabawa dla dzieci, godz. 14.00

Sławomir Ortyl zabierze dzieci w ostatni rejs po wystawie sztuki współczesnej na poddaszu. Po drodze czekają ich rozmaite przygody. Zapraszamy śmiałków do uczestnictwa w tej wyprawie! Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-12 lat. Obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym, tel. 71 372 51 48 w godz. 9.00-15.00.

Jak zaprojektować wystawę sztuki współczesnej? - spacer po wystawie, godz. 15.00

Agnieszka Sowa-Szenk, architekt i projektantka wystaw, autorka koncepcji wystawy polskiej sztuki współczesnej na poddaszu, poprowadzi zainteresowanych przez ekspozycję, opowiadając o procesie tworzenia wystawy, interesujących rozwiązaniach w adaptacji strychu oraz odpowiednich warunkach dla ekspozycji dzieł sztuki.

Muzuem Etnograficzne

Elementy grozotwórcze w baśniach braci Grimm. Tradycja i współczesność - wykład Kamili Kowalczyk, godz. 15.00

Wilhelm i Jakub Grimmowie byli przekonani, że zapisywane przez nich baśnie są odzwierciedleniem ducha narodu niemieckiego i że utrwalają istotne elementy tradycji ludowej. Wiemy już jednak, że baśnie z ich zbioru nie do końca były niemieckiej proweniencji. Nie wszystkie też wywodziły się bezpośrednio z folkloru. W masowej świadomości jednak baśnie Grimmów stały się bardzo istotnym składnikiem kultury, stanowiąc kanon literacki i ważny element tradycji - nie tylko europejskiej.

Celem wykładu jest zaprezentowanie przykładów, które w szczególny sposób przetwarzają baśniowe fabuły zebrane przez Grimmów, osadzając je w poetyce grozy. Zestawiając pierwotną sytuację snucia baśni i związanego z nią ludowego strachu magicznego ze współczesną sytuacją baśniowych renarracji oraz wpisanej w nią grozy, prelegentka wskaże główne mechanizmy kreowania strachu oraz przetwarzania klasycznych wersji baśni braci Grimm.

Termin: 
14.11.2015 (sobota) (Całodzienne)
Tagi: