"Dzieci dla środowiska" - warsztaty i spektakle w Barbarze

ekologia, edukacja, barbara, środowisko
źródło: pixabay.com

W cztery listopadowe weekendy odbywać się będą bezpłatne spektakle i warsztaty dla dzieci w wieku 4-12 lat. Cykl zajęć pn. "Dzieci dla środowiska" ma na celu edukację ekologiczną i uwrażliwienie najmłodszych zarówno na sztukę, jak i piękno przyrody. Spotkanie poprowadzą wrocławscy artyści.

Przyroda i najbliższe dziecku środowisko - to rzeczy, które nawet maluch kocha i podziwia bezwarunkowo, jeszcze nieświadomy ich roli w swoim życiu ani tego, że już od najmłodszych lat trzeba się przyrodę troszczyć. I tu właśnie wkraczają dorośli, którzy mają ważną rolę do odegrania - jako ekologiczni edukatorzy, opowiadający przystępnie i przyjaźnie o potrzebie ochrony środowiska. O tym, że człowiek - nawet najmłodszy - może środowisku pomagać, ale także może mu zagrażać.

Sztuce chyba najlepiej wychodzi "dogadywanie się" z dziećmi i młodzieżą, także w sprawach poważnych. Sztuka potrafi pięknie opowiadać o tym, co na co dzień wydaje się nieinteresujące. Sztuka budzi emocje i wyzwala nieodkryte pasje, umiejętności i cele. Dlatego też, żeby rozmawiać z dziećmi o ekologii, ochronie środowiska i ponownym, czasami zaskakującym, wykorzystaniu rzeczy, które wydają się "tylko do wyrzucenia" - zaangażowaliśmy właśnie sztukę: teatr, plastykę, muzykę. Chcemy, by spektakle i twórcze warsztaty, które proponujemy dzieciom w wieku 4-12 lat, uczuliły najmłodszych na sprawy związane z ekologią, dając im jednocześnie dużo zabawy i kreatywnych wyzwań.

Dla dzieci w wieku 4-8 lat
"TUWIM Julek - PARA buch, FRAZY w ruch" - to sceny aktorskie i lalkowe przeplatane zabawą typograficzną. Upcyklingowe lalki i wykonana wyłącznie z ekologicznych materiałów przeobrażająca się w trakcie spektaklu scenografia zapewne wzbudzą zainteresowanie najmłodszych widzów.
"Niewidzialni" - niewidomy chłopiec uczy chłopca widzącego (lecz niezauważanego przez dorosłych) patrzenia na świat: dostrzegania piękna, wrażliwości na naturę i ekologię. Celem jest uruchomienie zmysłów pozawzrokowych – dotykowych, termicznych, zapachowych i słuchowych.
"FINTIKLUSZKI - folkowe okruszki" - to zabawne, błyskotliwe, wzruszające, zapomniane przypowiastki, obyczaje, wspomnienia, wierszyki i przyśpiewki, które wskrzeszają świat Wielkoludów, Domowych Skrzatów, podkreślają zalety życia w zgodzie z naturą. Uwrażliwiają na współczesne spojrzenie na ekologię.
Przedstawienia i warsztaty przygotował i poprowadzi: Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi – wierny tradycji wędrownych opowiadaczy autorski teatr lalek. Profesjonalny, uważny, otwarty na potrzeby młodych widzów oraz ich opiekunów, bawi i uczy. W spektaklach prezentuje różne formy animacji i żywego planu oraz piękną, bogatą scenografię. Wykorzystuje sztukę opowiadania, ruch sceniczny, muzykę graną oraz śpiewaną na żywo. Współpracuje z wybitnymi artystami różnych dziedzin sztuki. Realizuje projekty społeczno-kulturalne. Sprawdza się na profesjonalnych scenach, plenerach i miniaturowych.

Dla dzieci 6-12 lat
Autorskie warsztaty ekologiczne Magdaleny Grobelnej - warsztatowicze pod czujnym okiem wrocławskich artystów poznają właściwości takich surowców wtórnych, jak papier, plastik, aluminium czy szkło. Na spotkaniu będą̨ wspólnie pracować́ z wybranym przez siebie materiałem. Podczas cyklu powstaną̨: instrumenty, rekwizyty teatralne, obrazy oraz obiekty przestrzenne.
"Dźwięki z odzysku" - czyli tworzenie orkiestry z surowców wtórnych. Poruszane są zagadnienia na styku muzyki i ekologii. Uczestnicy poszerzają swoje horyzonty, dzięki poznawaniu świata pełnego niepotrzebnych przedmiotów, które jednak można twórczo wykorzystać. Świadoma zabawa jest przeciwstawiona bezrefleksyjnej konsumpcji.
"Kartonobiekt" - głównym tworzywem jest karton - jeden z najczęściej odzyskiwanych materiałów, często niedocenianym w codziennej zabawie. Dzieci zobaczą, że można go również twórczo wykorzystać, zamieniając pudełko po butach w zestaw fantastycznych mobili lub całe stado zwierząt, które "wyskoczą" wprost z dziecięcej wyobraźni. Podczas spotkania uczestnicy warsztatów będą projektować swoje obiekty, a następnie tworzyć je pod okiem specjalistów. Będą wycinać, kleić, malować, wiązać i dobrze się przy tym bawić.

Warsztaty, przygotowane i prowadzone przez wrocławskich artystów. Swoją działalność edukacyjną dla dzieci prowadzą od 2011 roku. Zrealizowali w tym czasie dziesiątki warsztatów w całej Polsce, zaszczepiając najmłodszym swoją artystyczno-ekologiczną pasję.

źródło: http://www.wroclaw.pl/srodowisko/dzieci-dla-srodowiska

Miejsce: Barbara, ul. Świdnicka  8c

Wstęp: wolny

Termin: 
07.11.2015 (sobota) (Całodzienne) do 08.11.2015 (niedziela) (Całodzienne)
14.11.2015 (sobota) (Całodzienne) do 15.11.2015 (niedziela) (Całodzienne)
21.11.2015 (sobota) (Całodzienne) do 22.11.2015 (niedziela) (Całodzienne)
28.11.2015 (sobota) (Całodzienne) do 29.11.2015 (niedziela) (Całodzienne)
Tagi: