Wody? Bardzo proszę!

Przed nami upalne lato, warto więc przypomnieć podstawowe zasady chłodzenia i nawodnienia organizmu. W gorące dni nie tylko pamiętajmy o spożywaniu dużych ilości wody, ale także zainteresujmy się osobami w naszym otoczeniu.

Woda uczestniczy we wszystkich procesach zachodzących w naszym organizmie i jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Z uwagi na to powinniśmy sięgać po nią przynajmniej kilka razy dziennie. Jest to wyjątkowo ważne w okresie letnich upałów, podczas których znacznie wzrasta ryzyko odwodnienia. Woda odpowiada za regulację temperatury ciała i przyjmuje się, że w gorące dni dorosły człowiek powinien wypijać jej od 2 do 3 litrów dziennie.

Niegazowana woda mineralna jest najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia, schłodzenie się i niedopuszczenie do zasłabnięcia. W czasie upałów warto zadbać o tych, którym może jej brakować. Pamiętajmy szczególnie o seniorach, u których wraz z wiekiem słabnie poczucie pragnienia. Jeżeli w naszym otoczeniu są osoby starsze, upewnijmy się czy mają one dostęp do świeżej wody. Ważnym gestem z naszej strony będzie również odciążenie ich w codziennych obowiązkach. W okresie letnim występują również inne zagrożenia związane z upałem. Temperatura w samochodzie wzrasta bardzo szybko. Nie wolno nawet na chwilę zostawiać w aucie dzieci oraz zwierząt. Należy także pilnować, aby nie przebywały one zbyt długo w miejscach, które są mocno nasłonecznione.

Woda z kranu? Czemu nie!
W 2007 roku we wrocławskich zakładach MPWiK wprowadzono nowoczesne instalacje filtrujące. Od tego czasu woda w naszych kranach spełnia najbardziej rygorystyczne unijne normy i nie odbiega jakościowo od tej dostarczanej mieszkańcom wielu europejskich miast. Jedynym elementem, który może wpłynąć na pogorszenie jej jakości jest wewnętrzna instalacja w budynkach. Jeżeli jednak nie mamy pewności co do jej stanu, zawsze możemy zwrócić się po informację do zarządcy domu i jeśli nic nie stoi na przeszkodzie zacząć pić wodę prosto z kranu. Dzięki temu ułatwimy sobie do niej dostęp, zaoszczędzimy pieniądze oraz przyczynimy się do ochrony środowiska, poprzez ograniczenie zużycia plastiku.

Na ulicy woda ze zdroju
We Wrocławiu znajduje się kilka ulicznych ujęć wody pitnej. Najlepiej rozpoznawalne są te, które MPWiK postawiło przed rozpoczęciem EURO 2012. Proste w formie, o kolorze szarym, opatrzone są logiem miasta i MPWiK. Znajdują się w miejscach często uczęszczanych przez przechodniów – na placach: Dominikańskim, Solnym, Jana Pawła II, Grunwaldzkim. Do tego w przejściu dla pieszych przy budynku D2 Politechniki Wrocławskiej, a także przy Stadionie Miejskim. Dodatkowo w naszym mieście znajduje się kilkanaście historycznych zdrojów. Ważne jest by pamiętać, że wodę spożywać można jedynie z tych, które oznaczone są tabliczką „woda zdatna do picia”.

Zainteresuj się
Zainteresuj się drugim człowiekiem, podziel się kubkiem wody i wiedzą na temat właściwych zachowań w trakcie upałów. Dzięki temu gorące dni, zwłaszcza te spędzane w mieście będą z pewnością mniej uciążliwe.

Kampania informacyjna „Kubek zimnej wody” organizowana przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego ma na celu przypomnienie mieszkańcom Wrocławia o potrzebie spożywania wody, zwłaszcza podczas letnich upałów. Promuje postawę zainteresowania osobami, które szczególnie narażone są na negatywne działanie wysokich temperatur. W trakcie trwania kampanii rozpowszechniane będą materiały edukacyjne dotyczące m.in. gospodarki wodnej organizmu człowieka.

Więcej na: facebook.com/kubekzimnejwody

Termin: 
29.07.2017 (sobota) (Całodzienne) do 31.08.2017 (czwartek) (Całodzienne)
Tagi: