Ruszyły zapisy na warsztaty śpiewu kolęd tradycyjnych

źródło: materiały prasowe

W grudniowe piątki -  od 2 do 16 grudnia - wrocławski Klub Pod Kolumnami oraz fundacje kultury tradycyjnej "Ovo" i "Ważka" zapraszają na warsztaty śpiewu białego i kolęd tradycyjnych. Podczas zajęć uczestnicy poznają pieśni z Roztocza, Bałkanów oraz wielogłosowe kolędy wschodniosłowiańskie. Warsztaty poprowadzą wykwalifikowani muzycy i badacze kultury ludowej. Liczba miejsc jest ograniczona, zapisy przyjmuje Klub Pod Kolumnami.

Od września w Klubie Pod Kolumnami, w ramach projektu "Chatka tańca", odbywają się warsztaty śpiewu i tańca tradycyjnego. W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia organizatorzy przygotowali warsztaty skoncentrowane na różnorodnych tradycjach śpiewania kolęd. Podczas kolejnych trzech spotkań, poznamy: kolędy z polskiego Roztocza, kolędy bałkańskich reemigrantów oraz wielogłosowe kolędy wschodniosłowiańskie.

Warsztaty poprowadzą: Witold Kozłowski, który ma ogromne doświadczenie w nauce sposobu śpiewania właściwego pieśniom obrzędowym oraz Aleksandra Członka i Joanna Skowron – wokalistki, badaczki często odwiedzające polską wieś. W działalności badawczej koncentrują się na kontaktach z ludźmi, którzy mogą przekazać prawdziwe tradycyjne kolędy, uczą się od nich śpiewania, a także i tego, czego można nauczyć się tylko przez kontakt osobisty, a co stanowi istotny aspekt kultury tradycyjnej.

Jak mówi koordynator projektu, Witold Kozłowski z Fundacji OVO: "Kolędy, dzięki połączeniu pogańskiego zwyczaju z elementami mitologii chrześcijańskiej przetrwały do dziś, stanowiąc modelowy przykład jak kultura tradycyjna potrafi trwać i rozwijać się niezależnie od podziałów ideologicznych. Bogactwo kultury tradycyjnej to często nie tylko ciekawe melodie i słowa, ale sposób śpiewania, który można poznać poprzez kontakt z żywym człowiekiem."

2 grudnia (piątek), 19:00-21:00

Tradycyjne kolędy polskie z Roztocza/lubelskiego

Warsztat poprowadzi Aleksandra Członka wokalistka i instrumentalistka folkowych projektów muzycznych: Kipikasza oraz Dziadowski Projekt, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2016 z projektem "Pieśni przekazane - pieśni niezapomniane". Jest uczennicą wielu Mistrzów Muzyki Tradycyjnej. Od kilku lat prowadzi badania terenowe na polskich wsiach, dlatego większość z pieśni, które przekazuje podczas warsztatów, pochodzi z jej zbiorów.

9 grudnia (piątek), 19:00 - 21:00 

Kolędy reemigrantów z Bałkanów – od reemigrantów z byłej Jugosławii na Dolnym Śląsku.

Dolny Śląsk jest regionem bardzo ciekawym etnograficznie, bo po wojnie zasiedliły go grupy ludności z różnych stron. Między innymi Polacy, którzy w XIX w. zamieszkali w Bośni. Przejęli elementy tamtejszej tradycji ludowej i kultywują je do dziś. Dzięki temu mamy możliwość obcowania z tradycyjną polską muzyką wzbogaconą o bogactwo harmonii bałkańskich.

Warsztat poprowadzi Joanna Skowrońska - etnolog i wokalista - od wielu lat zajmująca się muzyką tradycyjną m.in. Dolnego Śląska. Na wsiach dokumentuje pieśni ucząc się ich także od lokalnych Mistrzów Tradycji. Prowadziła szereg warsztatów pieśni tradycyjnych, między innymi w ramach Laboratorium Strażników Tradycji (projekt Stowarzyszenia Centrala Muzyki Tradycyjnej) oraz licznych warsztatów m.in. dla Fundacji Ważka, z którą stale współpracuje (nagrywając i opracowując płyty z muzyką tradycyjną). Śpiewała m.in. w Pieśniach Odzyskanych, zespole "Z Lasu", Glinianych Pieśniach. 

16 grudnia (piątek), 19:00-21:00

Wschodniosłowiańskie tradycyjne kolędy wielogłosowe. 

Warsztat poprowadzi Witold Kozłowski z Fundacji OVO, który od 18 lat prowadzi warsztaty śpiewu i pracy z głosem. Specjalizuje się w naturalnej emisji głosu. Z ogromną powagą podchodzi do wykonywania pieśni obrzędowych i uczy jak je wykonywać w grupie. Uwielbia pieśni wielogłosowe, pochodzące z bardzo różnorodnych tradycji etnicznych. 

Koszt udziału w jednych zajęciach wynosi 30zł. Zapisy: info@kolumny.art.pl, tel. 71 322 95 38

 

Miejsce: Klub Pod Kolumnami, pl. św. Macieja 21

Cena: 30 zł (cena za jedne zajęcia)

 

źródło: materiały prasowe

Termin: 
02.12.2016 (piątek), 19.00 do 21.00
09.12.2016 (piątek), 19.00 do 21.00
16.12.2016 (piątek), 19.00 do 21.00
Tagi: