Klub Dziecięcy mSzkrab, czyli szczęśliwe dzieci i zadowoleni rodzice

Opieka nad dzieckiem jest zajęciem czasochłonnym, zwłaszcza jeśli należy się do grona osób pracujących lub studiujących. Wlaśnie z myślą o takich osobach powstał mSzkrab - pierwszy uczelniany klub dziecięcy we Wrocławiu.

Jak to wszystko się zaczęło?

Inicjatywa założenia mSzkraba ma swoje początku w 2010 roku, kiedy podczas spotkania Prorektora ds. Studenckich oraz Samorządu Studenckiego Politechniki Wrocławskiej w Dreźnie pojawił się pomysł otworzenia takiej placówki. Zebrani czerpali inspirację z akademika Studentenwerk, w którym istnieje lokal specjalnie dla dzieci studentów, przebywających aktualnie na zajęciach. Po powrocie Politechnika Wrocławska oraz Fundacja Manus rozpoczęły prace nad otworzeniem klubu dziecięcego we Wrocławiu, co poskutkowało rozpoczęciem działalności mSzkraba w roku akademickim 2013/2014. Początkowo był to klub jedynie dla dzieci studentów, doktorantów i pracowników Politechniki, z czasem jednak rozszerzono działalność, kierując ofertę także do dzieci absolwentów uczelni oraz dzieci osób spokrewnionych ze studentami lub pracownikami. W tym roku akademickim oferta jest już skierowana do wszystkich zainteresowanych.

Dlaczego mSzkrab?

Głównym celem mSzkraba jest pomoc w łączeniu rodzicielstwa z obowiązkami studenta, ale z oferty klubu mogą obecnie korzystać wszyscy zainteresowani. Klub przyjmuje pod opiekę dzieci od 1. do 3. roku życia. Wykwalifikowana kadra zapewnia dzieciom zabawę z elementami edukacyjnymi – m.in. zajęciami ruchowymi, spacerami i zajęciami plastycznymi, połączonymi w ciekawe bloki tematyczne. Ponadto dzieci mają w klubie zapewnione zdrowe i smaczne wyżywienie.

mSzkrab posiada też system elektronicznej rejestracji (www.mszkrab.manus.pl), stworzony przez studentów Informatyki Politechniki Wrocławskiej, pozwalający na łatwy wybór terminu przebywania dziecka w klubie. System udostępnia pracownikom klubu informacje o indywidualnych cechach i potrzebach każdego malucha. Dziecko można zarejestrować maksymalnie na 5 godzin w ciągu dnia przez 5 dni w tygodniu. Jednocześnie w mSzkrabie może przebywać ponad 20 dzieci. Opieka nad dziećmi jest dofinansowywana przez program "Maluch na Uczelni" oraz przez Fundację "Manus" już od dwóch lat.

Dodatkowym, ale nie mniej ważnym atutem Klubu Dziecięcego mSzkrab, jest cena - jako że wydatki na opiekę nie mogą obciążać studenckich portfeli, wysokość opłat zależy od rzeczywistych kosztów prowadzenia klubu, co czyni ofertę placówki atrakcyjną cenowo. 

Bezpłatny program adaptacyjny

W mSzkrabie można także skorzystać z bezpłatnego programu adaptacyjnego dla dziecka, przebiegającego w dwóch różnych scenariuszach, w zależności od preferencji rodziców. W pierwszej wersji rodzic przychodzi z dzieckiem przez tydzień na dwie godziny dziennie (razem pięć razy), stopniowo coraz bardziej powierzając malucha pod opiekę opiekunek. W drugiej wersji przychodzi natomiast przez dwa tygodnie, co drugi dzień. O szczegółach takiego wdrożenia można przeczytać na stronie internetowej klubu. Adaptacja ma na celu sprawienie, żeby dziecko poczuło się w klubie swobodnie, nabrało chęci na zabawę w gronie rówieśników i zaufało opiekunkom. Po tym czasie rodzic może zdecydować, czy chce skorzystać z oferty mSzkraba.

Urodziny w mSzkrabie

Klub Dziecięcy mSzkrab daje też możliwość zorganizowania maluchowi wspaniałych urodzin, przy czym warto wspomnieć, że oferta jest skierowana do rodziców dzieci w wieku 3-10 lat. Urodziny trwają dwie godziny, a można na nie zaprosić aż dziesięcioro małych gości. Impreza jest tematyczna – można wybrać Wybuchowy Warsztat, Podróż do Paszczykolandii, Księżniczki i Rycerzy lub Krainę Lodu. Każdy scenariusz to spora dawka nietuzinkowych zabaw, które z pewnością zainteresują solenizantów i ich przyjaciół. Nad wszystkim czuwają doświadczeni animatorzy. Podczas urodzin jest czas zarówno na zabawę, jak i na poczęstunek, a zadowolonych dzieci wciąż przybywa.

 

Siedziba klubu znajduje się pod adresem:

Dom Studencki T-4 "Czworak"

ul. Górnickiego 22, 50-337 Wrocław

mszkrab@manus.pl

 

Więcej informacji: mszkrab.manus.pl