"Czarodziejski flet" zabrzmi we Wrocławskim Teatrze Lalek!

fotos ze spektaklu Czarodziejski flet
fotos ze spektaklu, źródło: materiały prasowe

Wszechobecna muzyka, eksplozja kolorów, magia baśniowej historii i sam wielki Mozart... w trampkach. Takiej inscenizacji, za sprawą artystów z Wrocławskiego Teatru Lalek, doczekał się legendarny "Czarodziejski flet".

Melomani, audiofile, podstarzali rockandrollowcy i młodzi fani sztuki muzycznej! Ci, którzy śpiewają pod prysznicem i ci, którzy muzyką zagłuszają własne myśli! Zapraszam wszystkich na niezwykłe muzyczne doznanie! Będzie ton, będzie dźwięk, będzie oktawa! Będzie się działo i usłyszycie to na własne uszy! - tymi słowami "prawie zupełnie klasyczny" Wolfgang Amadeusz zachęca widzów do obejrzenia występu. 

Nie dajmy się zwieść tytułowi, nie jest to dzieło operowe. To spektakl muzyczny dla dzieci zrealizowany zabawnie, lekko, z szybkim tempem i  licznymi nawiązaniami do współczesności. Twórcy przedstawienia bawią się za równo operową konwecją, jak i muzyką klasycznego wirutuoza. Ich zamierzeniem było przełożenie "Czarodziejskiego fleta" na bajkę. W tym celu umiejętnie wykorzystali bazę: główną oś libretto, archetypiczne postaci i wreszcie dźwięki, które wypełniają dzieło po brzegi. Jednak nie spodziewajmy się arii, to raczej opowieść o operze, niż ona sama. Aktorzy zaśpiewają własnymi głosami, bez klasycznej maniery.

W "Czarodziejskim flecie" pełno baśniowości i magiczności. Jest książę Tamin, który zakochuje się w córce Królowej Nocy i podejmuje wyzwanie ocalenia jej z rąk groźnego Sarastra. Jest również, co charakterystyczne dla gatunku, towarzysz podróży bohatera, ptasznik Papageno poszukujący swej ukochanej, Papageny. Nie trudno się domyślić, iż na drodze do szczęśliwego zakończenia przyjdzie im pokonać wiele przeszkód. Przed Taminem trzy trudne próby: milczenia, wody i ognia. Baśniowy jest również dokładny zarys postaci. Protagoniści są barwni i wyraziści, co przywodzi na myśl pewną alegoryczność.

Spektakl stanowi nie tylko wspaniałą przygodę, lecz także zachęca do relfleksji. Autorzy interpretacji zadbali o zachowanie ponadczasowego humanistycznego przesłania dzieła, a więc pochwały ideałów: miłości, równości i braterstwa. Potępia się tu żądzę władzy i niskie ambicje, a zachęca do dążenia do doskonałości. Jednak najważniejszy przekaz skrywa się w zdaniu, które Sarastr wypowiada na temat Tamina: On jest więcej niż księciem - on jest człowiekiem!.

Osobliwy jest brak w przedstawieniu jakichkolwiek lalek. Twórcy mówią jednak, o pewnej "lalkowości" aktorów, którzy ożywiani muzyką Mozarta będą poruszać się na scenie jak lalki.

Reżyserem, a zarazem scenografem, spektaklu jest Marek Zákosteleckỳ. Do Polski przyjechał z Czech, skąd pochodzi i gdzie studiował na wydziale scenografii lalkowej w DAMU w Pradze. W naszym kraju znany m.in. ze spektakli warszawskich teatrów Lalka i Guliwer. "Czarodziejski flet" jest drugim, po "Wężu" spektaklem twórcy zrealizowanym we Wrocławskim Teatrze Lalek.

Nowe aranżacje utworów Mozarta zawdzięczamy Vratislavowi Šrámekowi, jednemu z najbardziej znanych i utytułowanych kompozytorów muzyki scenicznej w Czechach.

LIBRETTO Emanuel Schikaneder
TŁUMACZENIE Bogdan Ostromęcki, Witold Rudziński
ADAPTACJA Elżbieta Chowaniec, Marek Zákosteleckỳ
DRAMATURGIA Elżbieta Chowaniec
REŻYSERIA / SCENOGRAFIA Marek Zákosteleckỳ
OPRACOWANIE MUZYCZNE Vratislav Šrámek
CHOREOGRAFIA / RUCH SCENICZNY Aneta Jankowska
WIZUALIZACJE Robert Maniak i Alicja Pietrucka
ASYSTENTKA REŻYSERA Anna Bajer
KOREPETYCJE WOKALNE Magdalena Śniadecka

WYSTĘPUJĄ Anna Bajer, Kamila Chruściel, Jolanta Góralczyk
Krzysztof Grębski, Marek Koziarczyk, Marta Kwiek, Patrycja Łacina-Miarka
Grzegorz Mazoń, Sławomir Przepiórka, Edyta Skarżyńska

(źródło: informacja prasowa)

Informacje na temat dat, biletów i rezerwacji na stronie.

Termin: 
18.11.2014 (wtorek), 10.00
19.11.2014 (środa), 10.00
20.11.2014 (czwartek), 10.00
21.11.2014 (piątek), 10.00
22.11.2014 (sobota), 15.00
23.11.2014 (niedziela), 11.00
Tagi: